Türkçe | English
Facebook   Twitter   YouTube   Linkedin   instagram   Pinterest  
Ajanda
Geçmiş Etkinlikler
Sergiler
Toplantılar
Kongreler
Yarışmalar
YEM Ödülleri
YEM Mimarın İlk Yapısı Ödülü
Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü
Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü 2010
Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü 2011
Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü 2012
Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü 2013
Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü 2014
Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü 2015
Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü 2016
Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü 2017
YEM Medya Onur Ödülü
YEM Mimari Tasarım Ödülleri
YEM Atölye
Geziler

25. Altın Çekül
“Yapı Ürün Ödülü ve Fikir Ödülü”
açıklandı.

 

TÜRK YAPI SEKTÖRÜNÜN EN İYİ YAPI MALZEMESİ ve FİKRİ ÖDÜLLENDİRİLDİ

YAPI SEKTÖRÜNÜN EN PRESTİJLİ ÖDÜLÜ 25. ALTIN ÇEKÜL

“YAPI ÜRÜN ÖDÜLÜ” VE “FİKİR ÖDÜLÜ” SAHİPLERİNİ BULDU

 

 

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından bu yıl 25.si düzenlenen “Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü” ve “Altın Çekül Fikir Ödülü” kazananları açıklandı.

 

Yapı-Endüstri Merkezi'nin 1991 yılından bu yana düzenlediği yarışma Türk Yapı sektöründeki yeni ürün ve teknolojileri, özgün fikirleri desteklemek amacıyla düzenleniyor.

 

Türkiye’nin yapı malzemesi alanındaki ilk ürün ödülü; Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” ve 2016 yılında hayata geçen “Altın Çekül Fikir Ödülü” 15 Kasım 2017 tarihinde, Yapı-Endüstri Merkezi’nde gerçekleşen firma-jüri sunumları neticesinde belirlendi.

 

Altın Çekül 2017 kapsamında 25. kez verilen “Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü”ne Geomas Geokompozit Müh. San. Ve Tic. A.Ş. firmasından, “Geosentetik Kil Örtü” isimli yapı ürünü layık görüldü. Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Ser. San. A.Ş. ise “Kale Yapı Köpüğü” isimli yapı ürününe ait fikri ile “Altın Çekül Fikir Ödülü”ne değer görüldü.

 

 

 

Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü’nü, Geosentetik Kil Örtü ürünüyle Geomas Geokompozit San. Müh. Tic. A.Ş. firması kazandı. Kazanan firmadan, Yönetim Kurulu Başkanı Gürbüz Arıburnu, ödülü, YEM Genel Koordinatörü Gülçin İpek’ten teslim aldı.

 

 

 

 

Altın Çekül Fikir Ödülünü ise, Kale Yapı Köpüğü ürünüyle ise Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik San. A.Ş. firması kazandı. Kazanan firmadan Kaleseramik Ar-Ge Merkezi Masse ve Laboratuvarlardan Sorumlu Ar-Ge Müdürü Yıldız Yıldırım’a ödülü, YEM Genel Koordinatörü Gülçin İpek verdi.

 

 

 

Türk yapı sektöründe faaliyet gösteren tüm yapı malzeme üreticisi firmalarının başvurabildiği Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü’ne aday olan ürünlerde, öncelikle “yapı”da fiziken yer alması ve uygulanarak yapıya katkı sağlaması arandı. Ardından ürünler, üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık ve enerji tasarrufu sağlamaları, çevreye ve sağlığa zararlı bir yönlerinin olmaması ve üretimde yerli kaynakların da kullanılması kriterlerine göre değerlendirildi. Sektördeki yenilikçi fikir ve projeleri desteklemenin önemine inanarak ödül programına eklenen Altın Çekül Fikir Ödülü’nün katılım koşullarında ise “yapıda kullanım şartı” aranmayarak yenilikçi, sürdürülebilir, geliştirilebilir, fikirlerin pratikte uygulanmamış olsa bile sektörün gelişimine katkı sağlaması arandı.

 

Yarışmayı kazanan yapı ürün ödülü ve fikir ödülü yapı malzemesi alanında sektörün vazgeçilmez başvuru kaynağı olan Yapı Kataloğu’nda yerini alacak. Malzeme ve yeniliklere en hızlı şekilde ulaşmak isteyen profesyonellerin başvuru kaynağı niteliği taşıyan Yapı Kataloğu basılı ve dijital platformlarında ödül alan firmaların ürünlerine de yer verilecek.

 

Yrd. Doç Dr. M. Cem Altun (Y. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi), Ali Bakova (Endüstri Ürünleri Tasarımcısı, Ali Bakova Design), Prof. Dr. Hasan Şener (Y. Müh. Mimar, İstanbul Medipol Üniversitesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Leyla Tanaçan (Y. Mimar İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi) ve Prof. Dr. Onuralp Yücel’den (İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi) oluşan seçici kurul, Araş. Gör. Mine Koyaz (Y. Mimar, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mimarlık Böl.)

raportörlüğünde başvuruları değerlendirdi. Başvuruda bulunan ürünleri “yapı”da yer alması veya yapım sürecinde teknolojik gelişme sağlaması, üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık sağlaması, malzemenin üretiminde, yapılardaki uygulamasında ve binanın kullanım sürecinde enerji tasarrufu sağlaması, üretim ve kullanım süresince çevreye ve sağlığa zararlı bir yönü olmaması, üretimde yerli kaynakların ağırlıklı olarak kullanılması ve belirli bir Ar-Ge alt yapısı ve/veya süreci ile desteklenmiş, belgelenmiş olması kriterleriyle değerlendirdi.

 

Başvuran ürünler arasında, ülkemizde süregelmekte olan altyapı ve üstyapı yatırımlarının ürün ve proses geliştirmede ilgili faaliyet gösteren kurum, kuruluş ve firmalara özendirici etkilerinin devam ettiğini ifade eden Altın Çekül 2017 seçici kurulu, özellikle Fikir kategorisindeki başvuruların arttığı gözlemlemiştir. Teknolojik çözümlerin artmaya başladığı gelen başvurular ile tespit edildiği ancak bu çözümlerin, disiplinler arası çalışmaların önemi gözetilerek geliştirilmesi gerektiği önerilmektedir. Önerilen ürünlerin tasarım-üretim-pazarlama-uygulama-kullanım aşamalarına ilişkin daha yeterli bir Ar-Ge altyapısının geliştirilmesinin ve yenilikçi bir bakış ile tüm aşamaların bütünsel ele alınarak teşvik edilmesinin önemli olduğu vurgulanmaktadır.

 

Ödül kazanan firmalar ve ürünleri ise şöyle:

 

“Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü 2017”

FİRMA ADI

GEOMAS GEOKOMPOZİT MÜH. SAN. VE TİC. A.Ş.

FİRMA KISA ADI

GEOMAS GEOKOMPOZİT

TİCARİ MARKA

BENTOSHIELD MAX

ÜRÜN

GEOSENTETİK KİL ÖRTÜ

 

 

Geosentetik Kil Örtü ürünü, iki polipropilen geotekstil arası sıkıştırılmış kilden oluşan su yalıtım örtüsüdür. Temel altı ve perde duvarlar, göletler ve sulama kanalları, çöp depolama alanları, maden işletme ve atık alanları, çevre projelerinde ve benzeri yapı sektöründeki sızdırmazlık gerektiren farklı alanlarda, mevcut yalıtım ürünlerine, yerel hammaddelerden hareketle bir seçenek oluşturmaktadır.

Bazı geliştirilmesi gereken uygulama detayları olmakla beraber, muadili su yalıtım ürünlerinden farklı olarak büyük kısmının işlenmemiş doğal malzeme kullanılarak üretilmesi, yerel kaynak kullanımı ve yerel üretimine sahip olması, malzemelerin bir araya gelişlerinde kullanılan dikme teknolojisi olumlu bulunmuştur.

Uzun yıllardan beri kullanıldığı bilinen kil ve keçe gibi hammadde ve ürünleri, endüstriyel ve ticari ürün haline dönüştürülerek sektöre kazandırılmaktadır. Ürünün uluslararası alanda kabul gören akredite kuruluşlarca standartlara uygunluğunun belgelenmiş olması sayesinde, ülkemizde üretilmiş olan bu ürün uluslararası alanda rekabet edebilir hale gelmektedir.

Bu değerlendirmelerle “GEOSENTETİK KİL ÖRTÜ” isimli yapı ürünü 2017 ALTIN ÇEKÜL YAPI ÜRÜN ÖDÜLÜ’ ne değer görülmüştür.

 

 “Altın Çekül Fikir Ödülü 2017”

FİRMA ADI

KALESERAMİK ÇANAKKALE KALEBODUR SER. SAN. A.Ş.

FİRMA KISA ADI

KALESERAMİK

TİCARİ MARKA

KALEBODUR

ÜRÜN

KALE YAPI KÖPÜĞÜ

 

 

Kale Yapı Köpüğü ürünü, kil kökenli hammadde ve farklı üretim süreçleri sonucunda oluşan atık malzemelerin kimyasallarla reaksiyona sokulması ile elde edilen, hafif, işlenebilir bir inorganik yapı malzemesidir.

Sunulan bilgiler ışığında, ürün olumlu fiziksel ve mekanik özellikler göstermektedir. Üretim sırasında pişirme gerektirmeyen, yalın üretim sürecine sahip ürünün, dış cephelerde, iç bölmelerde ve zeminde, destek, dolgu ve yalıtım malzemesi olarak, tek başına veya kompozit halde kullanılması ön görülmektedir. Ürünün yerel hammadde kullanımında gerek geri dönüşümlü gerek atık malzemenin değerlendirilmesi ve üretim işlemlerinde benzeri ürünlere göre daha az enerji kullanılıyor oluşu olumlu bulunmuştur.

Ürünün araştırma çalışmaları sürdürülerek ve akredite kurumlarda testleri yapılarak, ulusal ve uluslararası alanda onay belgeleri tamamlanarak, ticarileşmeye ve geliştirmeye açık olduğu görülmüştür.

Bu değerlendirmelerle, “KALE YAPI KÖPÜĞÜ” isimli yapı ürünü 2017 ALTIN ÇEKÜL FİKİR ÖDÜLÜ’ne değer görülmüştür.

 

 

YEM ÖDÜLLERİ 2017 Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü ve Fikir Ödülü" 2017 Şartnamesi’ni indirmek için tıklayınız.

YEM ÖDÜLLERİ 2017 Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü ve Fikir Ödülü" 2017 Jüri Tutanağını indirmek için tıklayınız.

www.yem.net/altincekul       |   altincekul@yem.net


 İletişim